Najczęściej zadawane pytania

Jak często strzyc psa?

Jest to sprawa indywidualna. Najważniejsze, aby zadbać o dobrą kondycję włosa i nie doprowadzić do licznych skołtunień. Optymalny termin to raz na trzy miesiące. Strzyżenie zadbanego psa skraca czas zabiegu, a co za tym idzie zwierze nie doznaje stresu. Z zadbanej sierści jesteśmy w stanie wyczarować przepiękną fryzurkę.

Czy każdy pies powinien udać się na wizytę do fryzjera?

Oczywiście, że nie. Są rasy psów (np. ratlerek), które nie wymagają wizyty w salonie. Od czasu do czasu właściciele takich piesków mogą skorzystać z m.in. z kąpieli i obcinania pazurków.

Czy można samemu ostrzyc swojego pieska?

Można, ale lepiej udać się do specjalisty. Zazwyczaj pies podczas strzyżenia przez właściciela zachowuje się dominująco. Dlatego z prób zrobienia mu eleganckiej fryzurki nie wychodzi nic. Tylko stracimy czas bo zwierze może nie dać za wygraną. Groomer, czyli psi fryzjer musi mieć odpowiednie podejście do pieska, a poza tym ma bardziej wprawioną rękę. Strzygąc psa samemu w domu można zrobić mu krzywdę.

>Ile czasu zajmuje wizyta psa u fryzjera?

Nie ma na to reguły. Każdy pies ma inny charakter i są zwierzęta, które potrzebują więcej uwagi. Czas wizyty skraca się jeżeli piesek ma zadbaną szatę i zachowuje się łagodnie. Należy pamiętać, że usługa, która obejmuje strzyżenie z kąpielą będzie trwać dłużej.

Czy golenie to najlepsze rozwiązanie w celu pozbycia się kołtunów?

Golenie kołtunów jest krokiem ostatecznym. W przypadku, gdy skołtunienie sierści jest bardzo zaawansowane lepiej je zgolić bądź pojedynczy kołtun wyciąć .Dla pieska rozczesywanie kołtunów nie należy do najprzyjemniejszej części wizyty.

Jakich kosmetyków używać?

Przede wszystkim należy używać kosmetyków przeznaczonych do użytku dla zwierząt! Zwierzęta posiadają inne pH skóry niż ludzie. Teraz na rynku dostępne są różnego typu kosmetyki, które są dostosowane do typu szaty, koloru oraz kosmetyki dla psów alergicznych.

Kiedy czas na pierwsze kąpanie pupila i jak często należy go myć?

Pierwsza kąpiel powinna odbywać się w wieku 6-7 miesięcy. W dzisiejszych czasach kosmetyki przeznaczone dla zwierząt nie podrażniają skóry, dlatego można je kąpać w razie potrzeby. Oczywiście trzeba pamiętać o umiarze, nie kąpiemy psa codziennie! W razie ubrudzenia po wyjściu na spacer można obmyć psu łapki, nie musimy kąpać go całego.

Na czym polega czyszczenie zatok okołoodbytowych?

Zatoki okołoodbytowe znajdują się po bokach odbytu psa. Gromadzi się w nich wydzielina zapachowa. U większości psów uwalniana jest ona sama podczas załatwiania się. Objawami przepełnienia zatok okołoodbytowych są ruchy tarcia zadem o podłoże tzw. „saneczkowanie”, wygryzanie sierści nad ogonem, czasem nawet świąd całego ciała.